• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Günedoğru

Nüfusu : 1114
Tarım arazisi : 4.267 dekar
İlçeye uzaklığı : 5 km

Komşuları: Kadılı Köyü, Söğüt Beldesi, İlçe Merkezi ve Altıntop Köyü

Günedoğru Köyü 1899 yılındaki deprem felaketinden en fazla etkilenen köylerden biridir. Bu nedenle köy bir müddet Harapşehir diye anılmıştır. 1961 yılında toplanan Köy heyeti Harapşehir adı yerine Günedoğru  ismini benimsemişlerdir. Günedoğru Köyü küçük bir tepe üzerine yerleşmiştir. 

Geniş bir tarım arazisine sahip olmasına rağmen toprakları verimsizdir. Kırmızı ve killi bir toprak yapısı vardır. Bu topraklarda azot eksikliği vardır. Fenni gübre kullanımı yetersiz olduğundan toprağın verim rekoltesi düşüktür. Topraklarının bir kısmı ise Sürgü Barajının suyu ile sulanmaktadır. 

Köye ulaşım ilçeye 5 km olduğundan kolaydır. İlçeden ve köyden her zaman vasıta bulmak mümkündür. Yolu asfalttır. Köy sınırları içinde bulunan ve mesire yeri olarak kullanılan Maden Suyu mevkiinden tren geçmektedir.  

Geçim kaynağı tarıma dayalıdır. Hububat ekimi başta gelir. Bunun yanında tütün, şekerpancarı, fasulye gibi endüstri bitkileri üretimi de yapılmaktadır. Son yıllarda meyvecilik ve bağcılık alanında çalışmalar yapılmıştır

Köyde ayrıca hayvancılıkta yapılmaktadır ve buda köyün ekonomisine katkı sağlamaktadır. Üretilen hayvansal ürünler yağ, peynir, yoğurt ve çökelek gibi ürünler ilçe merkezinde pazarlanmaktadır.

Köyde ilköğretim okulu mevcuttur. Köyün okuma yazma oranı %90 civarındadır. Giyim kuşam ise günün şartlarına uymakta ve sade bir şehir giyinimi izlenimi vermektedir. Gençler modern giyime özen göstermektedir.

Gezilecek yerlerinin başında Maden Suyu Mevkii başta gelmektedir ve köyün 2 km doğusunda yer almaktadır. Maden Suyu bağırsak hastalıkları ve böbrek taşlarına iyi gelmektedir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5