• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Fındık

Nüfusu : 1114
Tarım arazisi :  5440 dekar 
İlçeye uzaklığı :  9 km

Komşuları: Polat Kasabası, Çavuşlu Köyü, Topraktepe Köyü, Yolkoru Köyü ve K.maraşın Elbistan ilçesidir.

  Fındık Köyü, Polat Kasabasının güneybatı yamaçlarında kurulu ağaçlıklar ve yeşilliklerin içinde kurulu bir köydür.Köye adı bu araziye yerleşen kişinin boyunun kısa olması ve adının da "Fındık" olmasından dolayı verildiği sanılmaktadır.Asfalt bir yolla ulaşımı sağlanan köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla beraber Polat Kasabın'dan önce kurulduğu sanılmaktadır.

 Fındık Köyünün ekonomik hayatı tarıma dayanır.Sulunabilir tarım arazisine sahip olan Fındık'ta çeşitli sebze ve bitki üretimi yapılmaktadır.Köyün batısında 1985 yılında yapımına başlanılan ve 1988 yılında faaliyete geçen Polat Barajı ile köyde susuz arazi kalmamıştır. Barajın bitmesinden sonra Polat Kasabası ile Fındık Köyü arasında ki su anlaşmazlıkları son bulmuştur.Ayrıca barajda balık üretimine de başlanılmıştır.

Doğanşehir ve çevresinin patates ihtiyacını karşılayan köyde buğday, arpa, fasulye, pancar ve tütün de yetiştirilmektedir.Meyvecilik alanında ise kayısı, elma ve kiraz yetiştirilmektedir. Köyde son zamanlarda çilek üretimine de başlanılmıştır.

Köyde toplam 3.318 küçük ve büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Üretilen peynir ve yağ satımı azda olsa köy ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Köyde evlerde içme suyu bulunmaktadır. Köyde ilkokul 1937 yılında açılmış olup bir binada ortaokul da bulunmaktadır.Okuma yazma oranı kadınlarda % 60 erkeklerde % 85 tir.Köyde sade bir Türkçe kullanılmakta olup ancak "Ş" harfi yerine "S" harfi kullanıldığından şive değişikliği göze çarpmaktadır.


Gezilecek bir çok subaşı vardır.Kırkgöz, İbrahimdede, Kurtluca, Beypınarı bunların başında gelir.Bunların en önemlisi yol kenarında yemyeşil dut ağaçlarının altında yaz-kış devamlı soğuk suyu ile ünlü Beypınarı gelir.Beypınarı Doğanşehir ve çevresinde Takastan sonra en çok beğenilen mesire yerlerinden biridir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5