• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Çığlık

Nüfusu : 750
Tarım arazisi :    9.007 dekar 
İlçeye uzaklığı :  6 km

Komşuları: İlçe merkezi, Çömlekoba Köyü, Polatdere Köyü, Kelhalil Köyü ve Yolkoru Köyüdür.

 İlçeye bağlı köyler içinde her bakımdan en şanslı köylerin başında gelir. Ulaşım durumu, sahip olduğu sulanabilir arazileri bunların başında gelir.

Köye Çığlık adı köyün batı yamacında bulunan tepelerden kışın sık sık çığ düşmesinden dolayı verilmiştir. Köyün yaklaşık 1770-1780 yıllarında kurulduğu sanılmaktadır. 1899 yılında bir deprem felaketi geçirmiş olan köyde birçok ev tamamen yıkılmıştır. 1917-1918 yıllarında ise köy Bozo adlı bir eşkiyanın elinden maddi açıdan çeşitli zararlara uğratılmıştır. 

Çığlık ovası denilen yere kurulmuş olan köy içinden Tatari, Elma, Dut ve Çığlık Dereleri bulunur.Köyün kuzeyinde ise Kürekolu tepesi bulunur.Bu tepe içinde Doğanşehir'i Akçadağ istikametine bağlayan Çığlık boğazı yer alır.

İçme suyu, elektriği, ilkokulu ve ortaokulu olan köyde yaşam seviyesi yüksektir. İlkokul 1938 yılında ortaokul ise 1978 yılında açılmış olup köyde okuma yazma oranı % 90 civarındadır.

Köyün geçim kaynağı çok çeşitlidir. Bazı aileler koyun yetiştiriciliğine önem vermiş, olup köyde 1525 küçük baş hayvan olduğu tahmin edilmektedir. Tarım modern usullerde yapıldığından verim son derece yüksek olmaktadır. Sürgü Barajının suları ile sulanabilen arazide her çeşit tarım ürünü elde edilebilmektedir. Bunların başında; tahıl, tütün, fasulye, şekerpancarı, patates gibi bitkiler yetiştiği gibi meyvecilik alanında ise kayısı, elma, armut yetiştirilmektedir. El sanatlarında de gelişmiş durumdadır. Halı, kilim, çorap gibi el dokumalarının da köy ekonomisine katkısı vardır

Bunların yanında Adana-Malatya karayolu üzerinde bulunmasından dolayı köyde 3 bakkal, 2 kahvehane, 2 marangoz atölyesi ve 1 tamirhane mevcuttur.

Çığlıkta modern bir yaşam mevcuttur. Giyimden kuşama, komşuluk ilişkilerinden aile ilişkilerine kadar her hareketleri modern bir şehir yaşamı görünümündedir.

Köyde yaşayan ihtiyarlardan batıl inanışlara rastlamak mümkündür. Genç nesil bu inanışların dışında kalarak büyüklerine ters düşmektedir. Gezilip görülecek yerlerinin başında köyün 3 km. iç kısmında bulunan soğuk suyu ve ağaçlıkları ile meşhur yel ağacı ve çevresi gelir. Ayrıca vücudunda romatizmal hastalıklar bulunan hastalar gelerek bu ağacın suyunu ağrıyan yerlerine sürerler. Buraya adak adarlar ve bu ağrılarının dineceğine inanırlar.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5