• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Çavuşlu

Nüfusu : 296
Tarım arazisi :   1.397 dekar 
İlçeye uzaklığı :  17 km

Komşuları: Fındık Köyü, Polat Kasabası, Dedeyazı Köyü ve K.maraşın Elbistan ilçeleridir.

           Çavuşlu Köyü önceleri Polat Kasabası halkının yayla olarak kullandığı bir yerdi.Çavuş lakabı ile anılan Polatlı bir şahıs buraya yerleşerek bir daha Polat'a dönmemesi üzerine zamanla daha başka aileler de gelerek buraya yerleşmişler ve böylece Çavuşlu Köyü kurulmuştur.

Çok engebeli ve plato görünümünde olan köyün toprakları tarım yapılmasına pek müsait değildir. Tarımda hayvan gübresinden yararlanan köyde 1101 baş hayvan olduğu tespit edilmiştir.Ekilebilir alanlarda fasulye, patates ve tütün tarımı yapılmaktadır. Tahıl ekimi ancak ev ihtiyacını temin edecek kadar ekilir.

1957 yılında köyde ilkokul açılmış olup okuma-yazma oranı %70 dolayındadır.Köy halkı genellikle birbirine akrabadır. Köyde işlerin yapımında kadın ve erkek birlikte çalışır.

Çavuşlu Köyü köylerin içinde en fazla gezilecek soğuk su başlarına sahiptir. Bu yerlerin başında Şakşak Yaylası, Suyungözü, Battalın Döşeği gelir.Köydeki okulun bahçesinde görülmeye değecek mesire yerlerinin başında gelir.Okul bahçesinde yaklaşık 2.000 ağaç mevcuttur. içinde soğuk suyu olan bu yer de müstesna yerlerden biridir.           

Köydeki eski kabilelerden birkaçı şunlardır; Belioğlları (Kelhasanlar), Bönler, Eseler, Çavuşoğlu 'Gündürler), Handikler, Karamanoğulları (Kerimler ve Kellebaşlar) Kargabeşler,Mullaliler.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5