• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Beğre

Nüfusu : 636
Tarım arazisi :  2.765  dekar 
İlçeye uzaklığı :  22 km

Komşuları: Gövdeli Köyü, Örencik Köyü, Elmalı Köyü ve K.maraşın Elbistan ilçelerindir.

Ulaşım Doğanşehir Kapıdere yolu ile sağlanır. Engebeli bir araziye sahip olan köy bir orman içi köyüdür. Toprağı kumsal olan köy zaman zaman şiddetli poyraz ve fırtınaların etkisinde kalır. Köyle ilçe arasında işleyen devamlı bir araç yoktur. Bu nedenle köyde vuku bulan hastalık ve kazalar bazen ölümle sonuçlanmaktadır.

 Geçim kaynağının başında bir orman köyü olması dolayısı ile hayvancılık gelmektedir. Toplam 2170 baş çeşitli hayvana sahip olan köyde tarıma elverişli olan alanlarda tahıl ve sebze üretimi yapılır. Yetiştirilen ürünler az olduğundan köy ihtiyaçlarından arta kalanlar ilce merkezine getirilerek pazarlanır. Meyvecilik ise yeni eni gelişmeye başlanmıştır. Köye modern tarım aletlerinin girmesi ile ve gübre kullanımının yaygınlaşması yetiştirilen ürünlerde artışı sağlamıştır.

Köye bağlı 4 mezra bulunmaktadır. Bunlar; Esefler, Sarıdere, Haydarlar, Pınarbaşıdır.Bu mezraların üçünde ilkokul bulunmaktadır. Berge ilkokulu ise 1959 yılında öğretime açılmıştır. Köyde okuma yazma oranı %72'dir.

Köyde giyim kuşam köy şartlarına uygun olup aile içinde kadında söz hakkına sahiptir


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5