• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Karaterzi

Nüfusu : 1016
Tarım arazisi :  6.910 dekar 
İlçeye uzaklığı :  20 km

Komşuları: Dedeyazı Köyü, Akcadağ ilçesi, Yuvalı Köyü, Polatdere Köyü, Yolkoru Köyü ve Polat Beldesidir.

Köye 2,5-3 km. uzaklıkta bulunan Terzi Koca adı ile anılan bir türbeden dolayı Karaterzi adı verilmiştir. Köyün ne zaman kurulduğu bilinmemektedir.Köyü Mılhasan adında bir kişinin kurduğu sanılmaktadır.

Engebeli bir arazi içinde kurulmuş olan Karaterzi Köyü yeşillikler içinde çok güzel bir görünüme sahiptir. Köyün merkezinde çıkan bir su ile hem içme suyu temin edilmekte hem de bazı bahçelerin sulaması yapılmaktadır. Sürgü barajı suyu ile tarım alanları sulanmaktadır. Köyde yetiştirilen ürünlerin başında fasulye, şekerpancarı, tütün, tahıl gelmektedir. Bunun yanında meyvecilik de gelişmiştir. Diğer köylerimiz gibi bu köyümüzde de kayısıcılık büyük bir gelişme göstermiştir. Köyde herhangi bir işyeri ve yeraltı zenginliği bulunmamaktadır. Yurtdışında çalışan işçi sayısı çok fazladır. Özellikle Orta Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine işçi gitmektedir.

El sanatları ise köyde gelişmiş durumdadır. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce açılan halıcılık kursları başarılı olmuş köyde genç kız ve kadınların bu dal ile uğraşmalarına imkan sağlanmıştır. Köyde dokunan halılar Malatya ve çevre illere götürülerek pazarlanmakta ve gelirleri ile aile bütçelerine katkı sağlanmaktadır.

Köyde ilkokul 1940 yılında açılmıştır. Çat ve Memişler mezralarında da ilkokul mevcuttur. Ortaokul ise 1978 yılında öğretime başlamıştır. Köy halkının %93'ü okur yazardır.

Köy halkının refah seviyesi yüksektir. Kadın ve erkek eşitliği mevcuttur. Köyün giyimi bağ ve bahçe işlerinin dışında büyük şehir giyiminin aynıdır. Köyde saf bir Türkçe yöreye ait şive ile kullanılmaktadır. Akrabalık ve komşuluk ilişkileri son derece iyidir.

Karaterzi Köyünde önemli bir gezilip görülmeye değer  köy içi bulunmakta olup, bunun yanında Koca Terzi ve Karababa türbeleri zaman zaman köy dışından gelenlerin ve köy halkının ziyaretlerine sahne olmaktadır.

Köyde folklor son derece canlıdır. Halk oyunları, halk türküleri, mani vb. gibi folklor değerlerine karşı aşırı bir ilgileri vardır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5