• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Kelhalil

Nüfusu : 566
Tarım arazisi : 4,520  dekar 
İlçeye uzaklığı :  10 km

Komşuları: Güroba, Şatıroba, Çığlık, Polatdere ve Eskiköydür.

Malatya-Adana karayolunun üzerinde Çığlık köyünden 4 km. daha ileride Malatya istikametinde bulunmaktadır. Düz bir alan üzerine asfalt yolun kenarına kurulmuş yeni bir köy olduğundan planlı bir görünüm ve yapıya sahiptir. Daha önce Korudağ eteklerinde kurulmuş olan bu köy 1976 yıllarında bir sel felaketine maruz kalarak şimdiki yerine taşınmıştır. Köye adı Eskiköy'den gelip buraya yerleşen kişinin adından verilmiştir. Adı Halil olan bu kişinin kafası kel olması dolayısı ile Kel Halil denilmiştir. Doğanlar, Çörtüklüpınar ve İbrahim Halil gibi mezraları bulunmaktadır.

İçme suyu elektriği telsiz telefonu ve ilkokulu mevcut olan köyde okuma yazma oranı %90 civarındadır. Köye ilkokul 1960 yılında yapılmış, 1980 yılında ise bugün ki yerine yapılmıştır.

Kelhalil'in tarıma elverişli arazisinin hemen hemen hepsi susuz ve kıraçtır. Sulama suyu olarak sadece yeraltı sularından kuyular açılmak sureti ile yararlanılmaktadır.Meyveciliğe önem verilmektedir. Özellikle kayısı yetiştiriciliğine önem verilmektedir. Ekilebilir ve tarıma elverişli alanlarda ise hububat ekimi yapılmaktadır. Arazisi kıraç ve kayalık olduğundan tarım yapılmasına izin vermez.Hayvancılık ise bir kaç aile tarafından yapılmaktadır. Köyde koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hayvanlardan elde edilen peynir yağ ve çökelek gibi hayvansal ürünleri ilçede pazarlarlar.

Köy arazisinin verimsiz olması ve iş imkanlarının sınırlı olması sebebi ile bu köyde göç oranı yüksektir. Komşuluk ve akrabalık ilişkileri örnek olacak şekilde çok iyidir. Ailede kadın ve erkek eşit haklara sahiptir. Köyde giyim modern şehir giyimi görünümündedir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5