• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Koçdere

Nüfusu : 185
Tarım arazisi :    1.260 dekar 
İlçeye uzaklığı :  32 km

Komşuları: Eskiköy, Suçatı(Yeşilyurt) Bekirhişt, Gözene ve Kurucaova kasabasıdır.

Dağlar üzerinde engebeli bir araziye kurulmuş olan Koçdere Köyü adını yamacına kurulmuş olan dereden almaktadır. İlçenin en küçük köylerinden biri olduğu gibi uzaklığı ilçeye en fazla olan köylerden birisidir.

Köyün tarım alanı fazla olmasına rağmen sulanabilir alanı hemen hemen yok denecek kadar az olduğundan önemli miktarda ürün hasadı yapılmaz. Yetiştirdikleri ürünler ancak kendilerine yetecek miktardadır. Köy ekonomisini ayakta tutan hayvancılıktır. 1500 civarında küçük baş hayvan mevcudu vardır. Hayvanlarını canlı olarak pazarladıkları gibi süt ve süt ürünlerinden de yaralanılarak ( peynir, yağ gibi) pazarlarlar.

Sulanabilir tarım alanında ise son yıllarda kaysı yetiştiriciliğine önem verilmiştir. Bir çok aile ellerinde bulunan arazilere kayısı fidanı dikerek üretime başlamıştır

Arazisi kendini geçindirmeye yetmeyecek olan köy halkı da zaman zaman başka illere ve çevre köylere çalışmaya gitmek zorunda kalmaktadır.

Çevresinde ki dağların büyük bir bölümü meşe ormanları ile kaplı olduğundan havası son derece temiz, içme suyu yeterlidir. Görülmeye değer şirin köylerden biridir.

Köyde okuma yazma oranı % 85 civarında olup köyün ilkokulu bulunmaktadır. Dengesiz ve yetersiz bir beslenme yapılan köyde sade bir giyim kuşam göze çarpmaktadır. Ailede erkek söz sahibidir. Kadınlar ev işlerinden sonra bağ ve bahçe işlerinde de eşlerine yardım ederler.

           Köyde meydana gelen göç nedeni ile köy nüfusu günden güne azalmaktadır. Bunun sebebi ise okumak isteyen çocukların arkasından ailelerinde şehir ve kasabalara gitmesi önemli rol oynamaktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5