• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Şatıroba

ŞATIROBA KÖYÜ DOĞANŞEHİR – MALATYA 

 

Muhtar: Abuzer ÇELİK 
İletişim: 0530 519 35 67 

 

TARİHÇE: Şatıroba Köyü’nün kuruluşu kesin olarak bilinmemekle beraber köyün yaşlılarıyla yaptığımız derleme çalışmalarında elde ettiğimiz bilgilere göre köyün kuruluşunu 1880’ler ve 1890’lı yıllar olarak belirlemiş bulunmaktayız. Köy diğer oba köyleri gibi Eskiköy’den ayrılanlar tarafından kurulmuştur. Köyün; Eskiköy’den Kelhalil’e, Kelhalil’den de köyün şimdi ki kurulu olduğu alana gelen Şatır ve İbrahim adlı iki kardeş tarafından kurulduğu bilinmektedir. Köy, ismini kurucularından olan Şatır’dan alarak “Şatıroba” olmuştur. 

         1 Nisan 1946’da Doğanşehir’in Akçadağ’dan ayrılarak ilçe olmasına müteakiben, 1950 yılında köy muhtarlık statüsüne kavuşmuştur.

YERİ, COĞRAFİ – EKONOMİK ve SOSYAL YAPISI: 

        Şatıroba Köyü, Doğanşehir ilçesinin doğu istikametinde ve ilçe merkezine 8 km.’lik bir mesafede bulunmaktadır. Malatya – Adana Devlet Yolu’na 2 km.’lik uzaklığa sahip olan köy, ulaşım imkanları açısından oldukça elverişli bir konuma sahiptir. Mevcut yolunun tamamı asfaltlanmıştır.

         Dağ eteğinde kurulmuş olmasından dolayı geniş tarım arazilerine sahip değildir. Geçmiş dönemlerde yapılan hayvancılık faaliyetleri günümüzde tamamen yapılmamaktadır. Köyde azda olsa, kayısıcılık, bağcılık, elma ve hububat üretimi yapılmaktadır. Mevcut tarım arazilerinin en büyük sorunlarını ise sulama kaynaklı sorunlar oluşturmaktadır. Okuma – yazma oranının % 95 civarında olduğu köyde ilkokul kapalı durumdadır. Öğrencilerimiz taşımalı sistem ile Çığlık’taki okulda eğitimlerine devam etmektedirler. Köyde, şebeke suyunun tamamı olmak üzere alt yapı çalışmalarının %98’i bitirilmiştir. 2011 yılı kayıtlarına göre 100 seçmeni olan köyde, 35 hane bulunmaktadır.

Bilgi: Hasan Çelik


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5