• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Reşadiye

🌿🌿🌿 REŞADİYE /GÜZELKÖY 🌿🌿🌿
(Mahallerimizi Tanıyoruz -2,3 )

✍️Sizlere Reşadiye neyi hatırlatıyor?
Küçük bir Bilgi , Malatyasporumuzun efsane Başkanı rahmetli Nurettin Soykan Reşadiyelidir.
Kendisi çok büyük gururla bizlere anlatırdı.
Not:Fotoğraflar,
Çok iyi fotoğraf sanatçıları yetiştiren mahallemizin Facebook sayfasından alınmıştır (365 gün Reşadiye) 
Muhammet çakır,
Muhammet Aktürk,
Fatih Yıldız
Sabri Ağaoğlu 
Murat Akgül
Erdoğan Akgül
Erdoğan Ağaoğlu 
..... 
Nüfusu : 292
Erkek 150 Kadın 142
Tarım arazisi : 1,230 dekar 
İlçeye uzaklığı : 17 km

Komşuları: Kurucaova Beldesi, Sürgü Beldesi, Erkenek Beldesi ve Adıyaman'nın Gölbaşı ilçesidir

Kuruluşu VI.Mehmet Reşat zamanına rastladığında Reşadiye anılmaktadır. Ancak köyün güneydoğu ucunda Sürgü çayının başladığı kesimdeki höyük kalıntısı köyün çok öncelerden beri yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. kuruluşu ise 93 Harbi diye adlandırılan Osmanlı-Rus harbi sırasında Kars ve Artvin'den gelenlerin buraya yerleşmesi ile başlar.

Üç tarafı dağlarla çevrili çanak şeklinde kısa bir düzlük üzerine ve Adana-Malatya karayolunun hemen hemen yanına kurulan şirin bir yerleşim yeridir. Ulaşımı gayet rahat olup bu yol üzerinden sağlanmaktadır. Toprak yapısı çok verimlidir. Alüvüyonlu bir sahaya sahip olan toprak, sulama yetersizliği nedeni ile istenen şekilde ürün hasadına imkan tanımamaktadır. Sulama çalışmaları için son zamanlarda DSİ tarafından sondaj ve su bendi çalışmalarına başlanmıştır. Köyün içme suyu ise tamamen halledilmiş, hemen hemen her ev kendi içme suyunu kullanma imkanına sahip olmuştur.

Ekonomisinin başında tarım gelir ancak sulama yetersizliği önemli etkendir. Hayvancılık ise birkaç aile tarafından yapılmakta köyde 1500 civarında küçük baş hayvan yetiştirilmektedir. Köyde tarımda modern tarım aletleri kullanılmakta olup bunun yanında Köy Kalkındırma Kooperatifi de kurulmuştur.

Köyde görülen önemli bir adet kız çocuklarına miras kesinlikle verilmemektedir. Kız mirası alacak olursa çok ayıplanır. Ancak gelin olduğu zaman miras hakkı çeyizi ile birlikte baba evi tarafından kıza verilir.

Köyde okuma yazma oranı %90 civarındadır. 1965 yılında köye ilkokul yapılmıştır. Köyde erkekler tamamen söz sahibidirler. Kadın her zaman ev işlerinin haricinde erkeğin yardımcısı durumundadır. Zaman zaman imece usulüne de başvurulan köyde beslenme yetersiz durumdadır

REŞADİYE KÖYÜMÜZDEN İKİ MAHALLE MEYDANA GELMİŞTİR;
REŞEDİYE VE GÜZELKÖY


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5