• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Topraktepe

Nüfusu : 1282
Tarım arazisi : 6,290  dekar 
İlçeye uzaklığı :  3 km


Komşuları: Yolkoru Köyü, Fındık Köyü, Polat Beldesi, Günedoğru Köyü ve İlçe Merkezi

1825 yılında Besni Beylerinin elinde olan köyü Elbistan'ın Kaçan ve Tepkiren köylerinden gelen aileler kurmuşlardır.Köye adı toprak ve kumlu bir tepe üzerine kurulmasından dolayı verilmiştir. Köyün etrafı çıplak dağlarla çevrilidir.

Köyün ilçeye uzaklığı çok az olduğundan ulaşım yaya ve çeşitli vasıtalarla yapılmaktadır. Sulanabilir alanı çok azdır. Bu alanlarda Sürgü barajının suyu ile sulanmaktadır. Yapılan Polat Barajı ile köyün bir kısmı daha sulanır hale gelmesine rağmen yeterli değildir. Köyün içme suyu ise köyün üst kısmında bulunan Kozluk Mevkii denilen yerden getirilmektedir. 

3000 civarında küçük baş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Et ve süt ürünlerinin yanında yetiştirilen hayvanların yapağısından hale ve kilim dokuma işlerinde yararlanılmaktadır. Arazinin dağlık kesimlerinde bağcılık yapılmakta, sulanabilir topraklarında ise başta fasulye, şekerpancarı, tütün gibi endüstri ürünleri yetiştirilmektedir. Susuz tarım arazisinde ise nohut, buğday, mısır üretilmektedir.

1948 yılında ilkokula geçici bir binada kavuşan köy 1958 yılında okul binası yapılarak öğretime geçmiştir. 1979 yılında ortaokula kavuşan köyde okuma yazma oranı %95 in üzerindedir. 

Aile yaşamında kadın ve erkek eşit haklara sahiptir. Modern yaşamın benimsendiği köyde beslenme şartlarına da özen gösterilmektedir.

Gezilmeye değer yerlerin başında Yıldız mevkiinde ki Pınar, Kozluk ve Kayapınarı denilen soğuk suları ve yeşillikleri ile dikkati çeken yerleridir.

NOT:...hemşerilermizin elemek istedkleri ni bize iletirseler ekleyebiliriz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5