• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Yolkoru


Yolkorudan Bir Görünüm
Nüfusu:385 
Tarım arazisi: 3.595  dekar 
İlçeye uzaklığı 4 km 

Komşuları Polat Kasabası Topraktepe Köyü İlçe Merkezi Çığlık Köyü ve Polatdere Köyleridir

       Roma devri zamanında yapıldığı sanılan su bendi kalıntıları ve Çankazan Deresi sırtlarındaki çeşitli kalıntılar olmasına rağmen köyün yerleşme yeri olarak kullanılmaya başlandığı tarih 1840-1850 arasıdır. Düzlük bir arazi üzerine kurulan Yolkoru Köyü içinden geçen derelerin meydana getirmiş olduğu küçük vadilerle bölünmüştür.

Köyün içme suyu Pınargözü denilen mevkiiden getirilerek Keşen mevkiindeki su deposuna pompalandığı ve buradan su şebekesi ile evlere su verilmiştir.Köyde su sıkıntısı yoktur. Köyde İlkokul (1940) mevcut olup köyde okuma-yazma oranı %80'dir.

Yapılan işlerde kadın erkek birlikte çalışır. Herhangi bir ayrım yoktur. Yeniliklere açık bir köydür. Bunun bariz örneğini giyim kuşamda görmekteyiz

Köyün gelir kaynağı tarıma dayanır. Endüstri bitkilerinin yanında fasulye ve hububat üretimi de önemli miktardadır. Arazinin bir kısmı Sürgü barajı ile bir kısmı ise Polat barajı ile sulanmakta olup köyde susuz arazi bulunmamaktadır. Elma Armut üretimin yanında diğer köylerimizde olduğu gibi  Yolkoru Köyünde de Kaysı üretimine ağırlık verilmiştir.Aileler kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar hayvan üretimine de dikkat etmektedirler

Gezilip görülmeye değer yerlerinin başında Çankazan deresindeki soğuk subaşları ve pınarları gelmektedir. Köyün içme suyunun temin edildiği Pınargözüde gezilmeye değecek yerdir.

Folklor yaşamı zengin olan Yolkoru Köyü halkı hemen hemen her olay hakkında bir mani bir ağıt yakmasını bilmiştir.

Köyün Kuruluş Hikayesi

Polat'ın Milolar kabilesinin güzel kızı Çebiş Fatma ailesinin vermemesi üzerine sevdiği gence kaçar. Kaçarken ayışığı nedeni ile görülür. Bunun üzerine başta amcası olmak üzere bütün akrabaları kız ve oğlanın peşine düşer. Çebiş Fatma'nın sevdiği oğlan kaçar ve kızı amcası tarafından yakalanarak vurulur. Bunun üzerinede şu ağıt yakılır.

Adatepe hertepeden yücedir..
Babam aza amcam ise hocadır
Vurman beni vurman aziz gecedir.
Aziz gecelerde vurdular beni
Al kızıl kanlara koydular beni


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5