• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Yuvalı

Yuvalı Köyü

Nüfusu : 431

Tarım arazisi :    4.415 dekar 
İlçeye uzaklığı :  20 km

Komşuları: Karaterzi Köyü, Polatdere Köyü, Eskiköy ve Suçatı Köyüdür.

Poalatdere Köyünün yukarı kısmına bir vadi yamacına kurulmuştur.Yaklaşık 150 yıl kadar önce kurulduğu bilinmektedir.Yeşillik alanı boldur. Bu nedenle karşıdan görünümü çok güzeldir.

Köye ulaşım Suçatı mevkiinden sonra 5 km.'dir. Sulanabilir tarım alanlarında fasülye, pancar, tütün gibi endüstri bitkilerinin yanında patates, soğan, buğday, mısır ve nohut üretimi yapılmaktadır.Köyde hayvan sayısı yok denecek kadar azdır. Kendine yetecek kadar arazisi olmayan vatandaşların çoğu yurtdışına gurbete gitmişlerdir. Köyde yetişen ve köy ekonomisini ayakta tutan ürünlerin başında kayısı gelir. Bunun yanında halıcılık da önemli bir gelir kaynağıdır.

İlkokulu mevcut olan Yuvalı köyünde okuma yazma oranı % 90 civarındadır. Köy halkı modern giyim kuşamın etkisinde giyinmekte ve kadınlar her alanda erkeklerinin yanındadır.

Vadinin alt kısmında ki kaynak sularının başları gezilmeye değer yerleridir. Ancak işlek karayolundan içeri kısımlarda kaldığından söz konusu yerler köy halkının haricinde başka kimsenin dikkatini çekememektedir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5