• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Coğrafi Yapısı

Belde, Elbistan-Doğanşehir ve Gölbaşı üçgenin ortasında yer alır, Beldenin dört tarafı dağlarla çevrilidir. Bu dağların doğusunda ki Tahtalı Dağı batısında ki Nurhak Dağı olarak adlandırılır. Nurhak Dağının yüksekliği 3090 m.'dir. Vadinin içi çok engebeli olup büyüklü, küçüklü çok sayıda tepeden oluşmaktadır. Kasaba bu tepeler ile tepe aralarında ki kısımlara yerleşmiş durumdadır. Belde Elbistan'a 60 km., Doğanşehir'e 25 km., Gölbaşı'ına ise 30 km. mesafededir. Gölbaşı ve Doğanşehir istikametine demiryolu ve karayolu, Elbistan istikametine ise karayolu ile bağlıdır.

Beldenin tarıma uygun toprak yapısı 30.000 dekar olup farklı konumlarda ki her bir tepede evler yer almaktadır. Aralarında ki mesafeler yaklaşık birer km. kadardır. Dağınık ve oldukça geniş bir alana yayılmış olan kasabanın merkezi konumunda ki mezralar bir arada görünmektedir. Tahtalı Dağından çıkan Gübüldek Çayı ile Karabölük tarafından gelen Akdere Çayı kasaba topraklarının büyük bir kısmını sulamaktadır. Her konutun yanında kaynak suları çıkmakta olup, kasabanın su sıkıntısı bulunmamaktadır. Bunu yanı sıra belediyenin su şebeke ağıda bulunmaktadır.

Kasabanın dışında kalan tepelerle, dağ etekleri ormanlık arazilerdir. Buralarda genellikle meşe ve bazen de ardıç ağaçları bulunmaktadır. Kasabaya giren ve çevreleyen .ir kaç vadi vardır. Bu vadilerin herbiri birbirinden güzeldir.

Bu vadilerin hepsinde de kaynak suları mevcuttur. Vadiler boyu kavak, kanada kavağı, söğüt ağaçları bulunur. Vadiler genellikle birer adla anılan dağlar arasındadır. Beşir Dağı, Göktepe, Sevekli, Kılçayırı, Sevli, Kuzkaya, Tozlu, Yünlü ve Gedik Dağlarıdır. Bu dağların üzerlerinde ünlü yaylalar bulunmaktadır. İrotu, Karapınar, Ekşi ve Kozlu Sulak, Uluağaç, Göktepe Yaylası, Aksulak, Avca ahır, Kizirli, Akkum, Doldur Mehmet Ağa, Seher Dede, Taşlı Hayma ve Hano Yaylalarıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5