• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Söğüt tarihi

  1. KURULUŞ: 19 MART 1999

İlçemizin 10 km batısında yer almaktadır. Nüfusu 3823 dür.

KOMŞULARI: GÜNE DOĞRU, KADILI, KÜÇÜKLÜ, BERGE, FINDIK

ve TOPRAKTEPE dir. Söğüt” ün ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. İlk yerleşim yeri kasabanın üst tarafında TAHYURT Yaylaları denilen yermiş. Buradan bu günkü yerine gelip yerleşmişler. Buraya  ilk gelenler, köyü kuranlar; ALİ KİYALAR, OSMAN KAHYALAR, GULUTLAR dır.

SÖĞÜT: Kudran Dağının önündeki güney tepenin eteğine kurulmuştur. SÖĞÜT 1560 yılında SUBATRA nın SÖĞÜTLÜ Köyü olarak 14 hane 23 nefaran olduğu tespitlidir. Köyün üst tarafında GÜNEYDOĞRU (HARAPŞEHİR) ‘e giden su arkının kenarı sıra söğüt ağaçları olduğundan bu adı almıştır. Sonradan SÖĞÜT olarak anılmaya başlanmıştır. Köy 1895 yılında 61 hanedir.

Kasabanın geçimi tarıma dayanaklıdır. 5035 dekar tarım arazisi vardır. Fasulye, tütün, soğan, patates, buğday, mercimek, nohut yetiştirilir. Meyvecilik, arıcılık, hayvancılık yapılmaktadır. Son zamanlarda Malatya”nın Simgesi olan kayısı yetiştiriciliği de ileri safhalarda ulaşmıştır. Arıcıların ürettiği bal katıksız ve kalitelidir. Bu bakımdan şifa niyeti ile piyasaya satılmaktadır.

SÖĞÜT 18 Mart 1999 da 2186 nüfusla belediye olmuştur. İlk Belediye Başkanı NAZIM GÜNEŞ ‘ tir. 2000 yılı nüfus sayımında kasabanın nüfusu çeşitli nedenlerden dolayı 1931 ‘ e düşmüştür. Ancak 28 Mart 2004 de yeni başkan seçilen  Emekli Öğretmen ABDURRAHMAN DURAN’ ın gayretleri ile kasabaya 1500 metre uzaklıkta bulunan ELMALI köyü 30.12.2004 tarihinde kasabaya bağlanmıştır. Böylece kasabanın nüfusu 3823 ‘e çıkarılmıştır. ELMALI artık SÖĞÜT kasabasının mahallesi olmuştur.

SÖĞÜT belediyesine bağlanarak kasabanın mahallesi olan ELMALI’ nın kuruluş tarihi çok eskidir. Rivayetlere göre ELMALI ile Eski MALATYA (BATTALGAZİ) arasında bunlar varken başka bir köy önü güneye bakmaktadır. Yeri engebeli bir yerdir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5