• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Polat'ın kuruluşu ve önemi

Polat Kasabasının nüfusu 7105 olup toplam 11,418 hektar tarım arazisi bulunmaktadır. Bağlı bulunduğu Doğanşehir ilçesine de 10 kilometre mesafe uzaklığındadır. Zamanla ovaya doğru genişlemeye başlamıştır kasaba. Görülmeye değer bir görüntü oluşturmaktadır. Kasabanın komşularına bakacak olursak: Yolkoru köyü, Çavuşlu köyü, Fındık Köyü, Dedeyazı Köyü, Karaterzi köyü,Polatdere köyü, Topraktepe köyü oluşturmaktadır
Polat Kasabası köy olarak Adatepe’nin batı eteğine kurulmuştur. Ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Polat’ın kurucularının Pekerler olduğu söylenmektedir. Karabıyıklar olduğu da söylenmektedir. İlk kuruluşunda U şeklinde kurulduğu evlerin birbirine bitişik yapıldığı U‘nun boş açık kısmına kapı yaptıkları bu şekilde bir kale gibi biçimlendirerek, kendilerine karşı yapılan saldırılara bu şekilde savuma yaptıkları, nüfusçu Hasan Sefi tarafından ifade edilmiştir.
Köyün üç kardeş tarafından kurulduğu bunlarında Atmalı aşiretinden olduğu söylenmektedir. (Yazarın bu konudaki tezi sadece iddiadır ki o da son kaynaklara bakınca doğru olarak değerlendirilmemektedir /Ramazan Durmuş)
Polat’ın önünde küçük bir ovası vardır. Etrafı Derbent, Şakşak, Karadağ, Kömürcük ve Adatepe dağları ile çevrilidir. Bu dağlardaki sivriler: Öğle Kayası, Kuz Kayası, Orta Kaya, Kilise Kayası, Fatma Sivrisi, Battal Tepedir.
Nahiye-i Subadra (Doğanşehir) DER LİVA-İ MALATYA 660 - Karye-i,Polat, tabi-im, hassı şahi:
Neferan:203 
Hane:109
Çift:34 
Nimçift:18
Bennak:57 
Mücerred:94
Polat Köyü, geçmişte Subadra’ya bağlı bir köydür. Malatya Livadır. Polat Köyünün o zaman ki mezraları;
Mezraa-i Gemürcek, 
Mezraa-i Polad Gedigü, 
Mezraa-i Karatut, 
Mezraa-i Derbent, 
Mezraa-i Agcemezra, 
Mezraa-i Bilmeşhed, 
Mezraa-i Pamukluk,
Mezraa-i Adatepe’dir. 


Yorumlar - Yorum Yaz
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5