• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue
Fikri BULANIK
fikribulanik@gmail.com
KÜLTÜRÜMÜZ....
30/03/2013

Ülkemizin siyasal, ekonomik ve askeri anlamda konjonktürel yapısı içerisinde olagelen olumlu veya olumsuz her başlık, dolayısı ile kültürel yaşama aksediyor ve etkilerini hissettiriyor maalesef. Bir başka bakış açısıyla da, toplumun kültürel yapısındaki dokular hayatın diğer yanında etkisini gösterecek bir pencere bulabiliyor kendisine de diyebiliyoruz.

Yediklerimizin, içtiklerimizin doğal, yani modern adıyla organik olması ne denli önemli ise duygularımız besleyen müzik, halk oyunlarımız, gelenek ve göreneklerimiz ile adetlerimiz, düğünlerimiz, ölüm merasimlerimiz, ağıtlarımız, yazılı-sözlü yada söylence-matbuatla olan edebi ürünlerimizde de aynı doğallığı aramak, korumak ve bunlarla beslenmek yine en doğru davranış biçimimiz olacaktır.

Bu nedenle öncelikle ve öncelikle, politik argümanların dışında toplumsal yaşayışımıza farkında olmadan direk yön veren kültürel mirasa sahip çıkılması ve bu alanda elzem faaliyet ve paylaşımlar için imkanlar sağlanarak sahip çıkılması ve korunması gerekliliği ve zorunluluğumuz vardır. İlçemiz Doğanşehir merkezli, yerel yönetimler mahareti ile sivil toplum örgütlerinin müştereken planladıkları ve gelecekte de devam edeceklerini umut ettiğim yöresel tanıtım, paylaşım ve örneklemelerin en yüksek düzey ve seviyede ortaya konmasından bizler ancak onur ve şeref duyarız.

Bahse konu mevzuu içerisinde Malatya Polat Derneği'nin bugünlerde üzerinde hummalı bir çalışma başlattığı "Polat Tanıtımı" etkinliğine gönüllü, görevli, destekçi emeği geçen hemen her bir hemşehrime minnet saygı ve sevgilerimi sunuyor, kendilerine de başarılar diliyorum.

Önümüzdeki yıl uygulamaya geçecek olan, yerel yönetimler sistemindeki değişikliler sebebiyle ilçemizin sorumlulukları, sahip çıkacağı ve bir geçiş sürecinde meydana gelebilecek uyumsuzluk ve sancılara ağabeylik edebilecek, yönetim, idare, etki ve hüküm anlamında yeterli kadronun insan kaynakları bakımından kendi bünyesi içerisinde olduğuna inancım tamdır. Doğru zamanlama, olumlu yaklaşım ve sabır ile tahammülün birlikte yoğrularak farklı görüş, inanç ve zihniyetleri bir arada tutabilecek kültürel ortak paydamızı doğru bir enstrüman olarak kullanmaları gerekliliğini acizane önererek önemle de vurgulamak istiyorum.

Önümüzdeki zamanlarda, ilçe ve bağlısı belde, köy ve mezralarımızla ilgili irili ufaklı tüm yerleşkelerimiz, yaşayanları ile ilgili sunum ve tanıtımların teknolojiden istifade edilerek gerek festival ve gerekse de münferit aktiviteler ile aidiyet ve önemsendiklerini hissettirecek projeler üretilerek kültürümüze bir ivme kazandırılmasını değerlendiriyorum.

Fikri Önay BULANIK

Araştırmacı-Yazar-Redaktör

Ege Üniversitesi MYO Uçak Teknolojisi Programı Öğretim Görevlisi2954 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SULUMAĞARA - 17/08/2013
Çılgın Doruk'ların yamacında bir mağaraya yolculuğumuz...
İDARA - 27/05/2013
1939 dünya ekonomik bunalımının hemen ertesinde ikinci dünya savaşı sürecinde özellikle genç Türkiye Cumhuriyeti
Merhaba... - 01/02/2013
İlçemiz Doğanşehir ve bağlısı yerleşkelerdeki insanlarımız, genç nüfus, okullu ve çalışanlarımız ile sosyal hayatın getirdiği zorluklara göğüs gererek, bir o kadar da zor olan
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5