• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Doğanşehir Elmalı Barajı Tamamlandı

13/11/2023

Doğanşehir Elmalı Barajı Tamamlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm çalışmalarına tam gaz devam ediyor.

2024 Yılı Sulama Sezonuna Hazırız

Doğanşehir Elmalı Barajı’nda tüm imalatlar tamamlanarak su tutma işleminin gerçekleştirildiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, Sulama inşaatı da tamamlanan iş kapsamında2024 yılı sulama sezonunda tarım arazilerinin can suyuna kavuşacağını belirtti.     

MALATYALI ÜRETİCİLERE YILDA 9 MİLYON LİRA EK GELİR

Toplam 2.530 dekar araziye can suyu verecek Doğanşehir Elmalı Barajı ve Sulamasının bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA“ Elmalı Barajı ve Sulaması sayesinde 2.530 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak.Malatyalı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 9 Milyon lira daha fazla kazanacak” dedi.

1 MİLYON M3 SU DEPOLAYACAK

Temelden yüksekliği 52 metre yüksekliğe sahip olan Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı’nın gövdesi ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde projelendirildi.1 Milyon m3 depolama hacmine sahip olacak Baraj, 2.530 dekar araziye can suyu verecek.

bülten

246 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5