• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Tarlada 5 Markette 30 oluyor

09/10/2023

Tarlada 5 Markette 30 oluyor

Tarlada 5 Markette 30 oluyor....
Sebze ve meyvelerin tarla ve market fiyatları her zaman tartışılan bir konu olmuştur. Ancak elma fiyatlarında görülen fark vatandaşların büyük tepkisini çekti. Tarladan 3 ila 5 lira arasında çıkan elmanın fiyatı markette 30 liradan başlıyor.
#Doğanşehir 'de çiftçiler için elma hasat zamanı geldi. Ancak elmanın tarladaki fiyatıyla marketteki fiyatı arasında büyük bir uçurum bulunuyor.
Tarlada 3 ile 5 lira arasında değişen elmanın kilosu marketlerde 30 TL'ye kadar çıkarken üretici soğuk hava deposu olmaması nedeniyle çiftçinin ürünü istediği fiyata satamadığını belirtiyor. #Doğanşehir 'de çiftçilerin önemli gelir kaynaklarından biri olan elmada hasat dönemi başladı.
#Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık; Doğanşehir'de soğuk hava depolarının olmaması nedeniyle çiftçinin kazanamadığını belirtti. Hasadın sürdüğünü belirten Başkan Tanışık ilçelerinde bir soğuk hava deposunun yapılması gerektiğini söyledi. Sorunun çözülmemesi durumunda elmaların para etmeyeceğini belirten Başkan Tanışık; "Şuanda ölü fiyatına meyve suyu fabrikasına veriyoruz. Bunun yanı sıra yakın illere de satışımız sürüyor. Bizim elmanın aroması ve rengi hiçbir yerde yok ama sahibi de yok. Biz bu elmaları değerlendiremiyoruz" dedi.Önceki dönemlerde 28 bin ton olan elmanın rekoltesinin bu yıl 20 binlere kadar düştüğüne de dikkat çeken Başkan Tanışık, "Böyle giderse 1-2 seneye daha da düşer rekolte. Bu nedenle yetkililerden canı gönülden soğuk hava deposu yapılmasını istiyoruz bu olmasa kalanı da gidecek" dedi.
227 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5