• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue
Hasan ÇELİK
hasancelikkafkas@gmail.com
Doğanşehir'den 'Doğmayan' Şehre!..
20/10/2014

Bir kentin tüm olanakları değerlendirilerek gelişimine yön verilir. Bu; o kentin  coğrafi özellikleri, ulaşım özellikleri  veya üretim özellikleri  olabilir. Bir şehir için iyi hesaplanan fiziksel unsurlar veya imkanlar, iyi bir fikir ustasının (belediye başkanının) elinden o şehrin yeniden doğması süreçlerine sizleri tanıklık ettirir. Modern çağın modern masalları ancak iyi bir ustanın elinden yazılabilir ve bu masalların doğuş yerleri artık 'şehirler'dir. Dünya'da ki şehircilik algılarının paraya ve ranta kurban edilmesi  hem mühendislik hem de mimarlık meslekleri açısından acı vericidir. Ama şehirciliğin paraya veya ranta kurban edilmesi tüm dünyada çok sık görülen bir hadise de değildir. Çünkü bilimi, aklı ve niteliği kullanan ülkeler beş yıllık planlamalarla hareket etmezler.  Duygusal ülkeler kategorisinde ki sıralamasından taviz vermeyen Türkiye ise ne jeolojik yapısı ne de şehir mimarisi açısından akli ve bilimsel tavrını ne yazık ki sergileyememiştir!

         Neden mi?

         Belediye meclisinin tüm üyelerinin kaderine terk edilen bir şehir mimarisi söz konusudur da ondan. Üyelerin şehirden alacağı rant oranına göre mimari çoğu zaman şekillenmiştir. Şehirler planlamak, konut ve araç yığılmalarını  hesap edebilmek vb. bir çok problem "ileriyi görebilme yeteneğinin" olmasıyla çözülebilecek problemlerdir.

         Bugün, belediyecilik genel anlamda "kurumsallaşamama" sorunuyla karşı karşıyadır.  Çünkü toplumsal dokumuzun gereği verdiğimiz her oy için belediyeyi ve belediye başkanını kendi ipoteğimiz altına almış gibi hissediyoruz. Böyle olunca da talepler, beklentiler ve hizmetler hep şahsi olsun istiyoruz. Bir ilçenin kaderinin, bir bireyin çıkarlarıyla takas edildiğine bir çoğumuz şahitlik etmişizdir.

***

         Doğanşehir geride bir yerel seçim bıraktı. 6 aylık bir zamandır Doğanşehir belediyesi yeni bir yönetimle ve yönetim modeliyle (büyükşehir sınırlarına dahil olmak gibi bir modelle)  yönetilmektedir. Zaman, ilçede nelerin değişeceğini gösterecektir, önceden mevcut yönetimi eleştirmek veya yönetime dair hüküm vermek gibi bir tavrımız olmayacaktır.

          ***

         Büyükşehir yasası "idare kabiliyeti" olan insanların elinden işlediği zaman büyük değişimleri beraberinde getirmektedir. Ama tabloya bir de tersinden bakarsanız, büyükşehir yasası "büyükte sorunları" beraberinde taşımaktadır. Büyükşehir yasasının önemsediğim ve şehircilik açısından değerli bulduğum en önemli getirisi "mimari bütünlük" oluşturma gayretlerini tek çatı altında topluyor olmasıdır. Şehir estetiği ve mimari bütünlük Avrupa'nın taviz vermediği alanlardan ikisidir. Bu estetik kaygının oluşmaya başlaması şehirlerimizin köy görüntülerinden uzaklaşması açısından çok önemlidir. Köyler köy gibi üretmeli, şehirler ise şehirce imkanları taşımalıdır. Galiba ülkemizde bu köy ve şehir hayatlarının rolleri tam olarak çizilememiştir. Burada Cumhuriyet'in diğer medeniyetler gibi kendi yorumuyla oluşturduğu bir mimarisinin olmayışının sonuçlarını görebiliriz. Atatürk'ün yarım kalmış hayallerinden biriside bu olsa gerek. Buna sebep olarak, savaşlardan yorgun çıkan ve yetişmiş insan gücü olmayan bir ülke oluşumuzun neden olduğunu söyleyen akademisyenlerimizin haklılık payları olsa gerek. 

***

         Gelelim Doğanşehir'e?..

         Konumu, iklimi ve sahip olduğu doğal kaynakları itibariyle Doğanşehir, Anadolu coğrafyasının en özel ilçelerinden birisidir. Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi hemşerimiz Prof. Dr. Hasan Erkek hocamızla  bir gün hasbıhal ederken hocamız, "Doğanşehir'in toprağı gibi insanı da bereketlidir." demişti. Nitekim okuyanı ve sanatla uğraşan insanı çokça olan bir memlekette yaşıyoruz. Belki biri birimizden ya da yetiştirdiklerimizden haberimiz yok ama gerçek tablo böyle.

***

         Bugün, ilçenin bir çok problemi üst üste yığılmış durumda ve bu problemlerin sonucunda "kendi kabuğundan çıkamamış" bir Doğanşehir'le başbaşayız. Tüm yönleriyle doğacak şehri bekliyoruz amma o şehir bir türlü doğmuyor!.. Çünkü doğmak, zaman ve eylem işidir. Zamanı ve adımları doğru atılmayan her şehir, ölüme doğru yol alır ve şehir olmaktan çok büyük "haneli köylere" dönüşür. Şimdi yol ayrımında olan bir şehir var, adı Doğanşehir... Belediye Başkanı Sayın Vahap Küçük Beyefendi'den herkesin beklentisi yüksek. Bunun elbette ki bir kaç nedeni var. Örneğin Ankara'yla olan ilişkileri ve iktidar partisinde politika yapıyor olması gibi... Sayın Küçük'ün belde belediyelerinin problemlerini devr almakla göreve başladığını biliyoruz. Bir önceki dönemin belediye başkanı Sayın İbrahim Karaman Beyefendi'nin mücadele ettiği ama görev süresince tam olarak bitiremediği borçların, belediyenin hareket alanını daralttığının da farkındayız. Tüm eksikliklere rağmen bir eğitimci olarak Sayın Küçük'ün yapmasını istediğimiz hizmetlerin listesini bir kaç ana başlık altında şöyle sırlamak istiyorum:

> Belediyenin ev sahipliğinde düzenlenecek olan "Tüm Yönleriyle Doğanşehir Sempozyumu" hayata geçirilmelidir.

> Sokak hayvanları için rehabilitasyon merkezi açılmalı ve atık ekmekler gibi gıdaların buralarda değerlendirilmesi hayata geçirilebilir.

> İlçenin ihtiyacı olan bir kültür merkezi yapılmalı ve sanatsal yeteneklere buralarda eğitim verilebilmelidir.

> İlçenin folklorik unsurlarının kayıt altına alınması teşvik edilmeli ve araştırmacılar bu vesileyle ilçeye davet edilmelidir.

> Modern özellikli bir mezbahane ilçeye kazandırılmalıdır.

> Alevi yurttaşlarının ihtiyacı göz önünde bulundurularak bir "cemevi" yapılması için lojistik destek (arsa vb.) sağlanmalı ve belediyenin, büyükşehir yasasıyla güvence altına alınan "mabet" tanımına "cemevi"nin dahil edilmesi sağlanabilir ve Doğanşehir'e bir cemevi kazandırılabilir.

> Kent ormanı ve mesire alanı oluşturulabilir.

> Küçük ölçekli de olsa insanların yağmurda ve çamurda mağdur olmayacakları bir  ilçe otogarı hayata geçirilebilir.

> Çöplerin büyükşehir belediyesinin atık toplama merkezine düzenli sevki sağlanabilir.

> Şehir suyunun altyapısı gözden geçirilmeli ve modern depoların yapılması sağlanabilir.

> 30 yıllık bir geçmişe sahip olan ve maalesef yeri bir çok yönden yanlış tercih olan sanayi sitesinin yeri geç olmadan değiştirilmeli ve mevcut alan şehre kazandırılmalıdır.

> Aylık kültür ve sanat günleri belirlenmeli, tiyatro ve konser gibi etkinlikler göz ardı edilmemelidir.

> Kapalı pazar alanı oluşturulmalıdır.

> Şehir mimarisinde standartlar uygulanmalı ve bu standartlardan taviz verilmemelidir.

> İtfaiye alt yapısı oluşturulmalı, araç ve personel niteliği sağlanmalıdır.

> Öğretmenevi gibi sosyal tesislerin yapılması için kurumsal olarak hareket edilmelidir.  

         Bu listeyi uzatmak elbette mümkün. Memleket hizmete hakikaten susamış durumda.  Makamlar ve sıfatlar gelip geçiyor, geçecekte. İki taşı üst üste koyanlardan Allah razı olsun. Ama bir hususu hatırlatmakta yarar görüyorum, yaptıklarınız kadar yapmadıklarınızda sizinle beraber yürür. Siyaset ya itibarınıza itibar kazandırır ya da mevcut itibarınızı erozyona uğratır. Bu ilçeyi yönetenlere son olarak şunu söylemek istiyorum: "Ya gönüllere girin ve ölümsüzleşin ya da gönülleri boşa meşgul etmeyin! Bu şehir sarrafların elinde değerlenecektir, sarraf olabilenlere aşk olsun..." 2699 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL AYRIMINDA SEMÂHA DURMAK: BU DÖNÜŞ NEREYE? HAKK İÇİN Mİ, SEYİR İÇİN Mİ? - 12/11/2021
Hasan ÇELİK E-posta: hasancelikkafkas@gmail.com
Destan Duru İçin Bir Umudun Nöbetini Tutmak - 12/09/2021
Hasan ÇELİK E-posta: hasancelikkafkas@gmail.com
Alevilikte Nevruz: Velâyet Kandilinin Sönmeyen Nurudur Ali - 21/03/2021
Hasan ÇELİK E-posta: hasancelikkafkas@gmail.com
ALİ’DEN NASİPSİZLER! - 17/03/2021
Hasan ÇELİK E-posta: hasancelikkafkas@gmail.com
TAŞ OCAĞI DEĞİL, “DERT” OCAĞI! - 26/02/2021
Hasan ÇELİK E-posta: hasancelikkafkas@gmail.com
ALEVİLİKTE HIZIR ORUCU VE LOKMASI - 06/02/2021
Hasan Çelik E-posta: hasancelikkafkas@gmail.com
HAZRETİ HIZIR’I TANIYAMAMAK VEYA ALEVİLİĞİ KENDİ DEĞERLERİNDEN KOPARMA ÇABALARI: “ALİ’SİZ ALEVİLİK” - 05/02/2019
HAZRETİ HIZIR’I TANIYAMAMAK VEYA ALEVİLİĞİ KENDİ DEĞERLERİNDEN KOPARMA ÇABALARI: “ALİ’SİZ ALEVİLİK” SÖYLEMLERİNE DAİR BİR KAÇ NOT
Kerbelaʼdan ‟Körˮbelaya - 22/09/2018
Kerbelaʼdan ‟Körˮbelaya
ALEVİLİK ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN - 08/07/2018
ALEVİLİK ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN
 Devamı
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5