• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Avcılar Doğaya Yem Bıraktı

01/02/2021

Avcılar Doğaya Yem Bıraktı

Doğanşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği tarafından doğadaki hayvanlara yem bırakma programı düzenlendi. Örencik Kurudağ’ dan başlanarak Erkenek, Kurucaova, Sürgü, ve Eskiköy sınırlarına yaban hayvanları için yem bırakıldı. 

Yem bırakma programına katılan Doğanşehir Kaymakamı  Halil İbrahim Köroğlu, konuyla ilgili yapılan çalışmaları; “Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanlığının sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırladıkları dağlardaki keklik, tavşan ve kurda kuşa buğday ve diğer yem çeşitlerini bıraktıklarını duyduk. Onları ziyaret ettik. Bu duyarlı davranışlarından dolayı onlara çok teşekkür ediyorum. Bu konuda Doğanşehir Kaymakamlığı olarak her zaman destek vereceğimizi, yanlarında olacağımızı söylüyoruz” şeklinde değerlendirdi.

AVCILIK HAYVAN ÖLDÜRMEK DEĞİL BİR SPORDUR

Doğanşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sandal ise yaptığı açıklamada Dernek Yönetim Kurulu üyeleri 30 Ocak 2021 tarihlerinde çevrede yer alan tüm yaban hayvanlarının yaşam alanlarına yeterince buğday, burma ve benzeri yeşillikler, havuç gibi besin maddelerini alarak yaban hayvanlarını yemlediklerini ifade ederek,  “ Avcılık bir spordur. Amaç sadece öldürmek değildir. Ancak avlanma esnasında av olanın yok olması durumu da vardır elbette. Şu unutulmamalıdır ki avcılık, insanın ve hayvanın var olduğu her dönemde mevcuttur. Yaban hayatına bakıldığı zaman, yırtıcı hayvanların ot yiyen canlılarla beslenmesi bir avcılıktır. O zaman et yememek lazım. İnsan et yiyorsa yediği etin bir hayvana ait olduğu unutulmamalıdır. Yaban hayatındaki hayvanlar da beslenirken kendilerine yeteri kadar hayvanı avlarlar, fazlasını değil. Bunu çok iyi düşünmek lazım. Yasal avcılıkta; avlanma bölgeleri, süreleri, limitleri belli olup avlanma bu doğrultuda kurallar dahilinde yapılırsa avcılık olur. Yasal avcı da vergisini verir, avlanma ile ilgili gerekli eğitimlerden geçer, gerekli denetimlere tabi olur. Yasal olmayan hiçbir şeyi yapmaz” dedi

AV YASAĞI BAŞLADI

  24 Ocak 2011 Pazar gününden itibaren 2020-2021 dönemi tavşan ve keklik grubu av hayvanları için av sezonunun bittiğini ve Av yasağının başladığını hatrlatan Sandal bu konuda da; “Aldığımız bazı duyumlara göre özellikle son günlerde yaban tavşanı ve kınalı keklik avı yasak olduğu halde yasal resmi kayıtlı olmayan bazı kişilerin çokça yaban tavşanı ve keklik avlamak için fırsat kolladıkları ve bunu yapmak için de hileli yollara başvurdukları özellikle tavşan avlamak için araçlarla gece far avı yaptıkları bize gelen ihbarlarda yer almaktadır. Bu bir avcılık şekli ya da avcılık değildir. Bu tamamen canlıyı katletme, neslini yok etmeye yönelik bir vahşiliktir. Bu tür avlanma her zaman yasak olup, bu konu hakkında Doğanşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği olarak tüm resmi avcılarımız ile ilişki ve işbirliği halindeyiz. Yasal olmayan bu ve benzeri avlanmalarda tarafımıza yapılan tüm ihbarları anında Kolluk Kuvvetleri ve Malatya Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yetkililerine bildirmekteyiz. Yapılan tüm ihbarlar Kolluk Kuvvetleri ile Malatya Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından anında değerlendirilerek ihbarı yapılan yerin kontrol ve denetimleri yapılmaktadır” diyerek uyarılarda bulundu.

 Düzenlenen Programa Doğanşehir Kaymakamı  Halil İbrahim Köroğlu,  İlçe Jandarma Bölük Komutanı Sayın Onur Kırıcıer, Doğanşehir Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü  Vahap Çelik , Dernek Yönetim Kurulu Başkanı  Mehmet Sandal  ve avcılar katıldı.

Önder AKBIYIK- A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz 

280 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5