• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Erkenek Çelikhan Hattına Dayandı

29/11/2020

Erkenek celikhan

👉 Erkenek-Çelikhan Hattına Dayandı

Prof. Dr. Naci Görür'den önceki gün Malatya'daki deprem sonrası önemli uyarı geldi. 

Önceki gün Malatya'da meydana gelen deprem sonrası Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, bölgede 'stres transferi' yaşandığına dikkat çekerek uyarı yaptı. Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Malatya Çelikhan merkezli 4.7 büyüklüğündeki depreme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Görür, Sivirce-Pütürge kolunun kırılarak Çelikhan-Erkenek hattına dayandığını belirterek yerleşim yerlerine dikkatli olmalarını söyledi.

Görür, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmesinde "Arkadaşlar, Malatya- Uluköy’de 4.9’luk bir deprem oldu. Elazığ depremi ile kırılan Sivrice-Pütürge kolu gittikçe kırılarak hemen hemen Çelikhan-Erkenek hattına dayandı. Bu depremler bu hattı stres transferiyle yüklemektedirler. Buradaki yerleşimler dikkatli olmalı." uyarısı yaptı.

Görür açıklamalarının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

"Arkadaşlar, sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum. 'Çelikhan-Erkenek hattında dikkatli olunmalıdır' lafının altında bugün yarın orada deprem olacak diye anlamak yanlıştır. Oradaki yöneticilerin durumu anlayıp gerekli hazırlıkları yapması için bir uyarıdır. Bu yöreyi hep söylüyorum, biliyorsunuz. Unutmayın 1875 yılında Sivrice-Pütürge hattı kırılıp 6.7 büyüklüğünde deprem ürettikten 18 sene sonra Çelikhan-Erkenek kolu kırılarak 7.1 büyüklükte deprem üretti. Bu asırda da benzer şeyler olabilir. Bu sene Elazığ depremiyle Sivrice-Pütürge hattı kırıldığına göre Çelikhan-Erkenek hattında dikkatli olmak lazım. Tarih tekerrür edebilir. Yöneticilerimiz dikkatli olmalı. Saygılar"dedi.

Facebook Doğanşehirliler GRUBU Atilla Özdemir koordinatörlüğünde, yöneticileri deprem ile ilgili neler yapılabilir, Arama kurtarma ekibi ve donanımı için ön çalışma işlemine başlamıştır. Doğanşehir ilçesinde yöneticilerin her an meydana gelecek deprem ile ilgili çalışma yapmalarını ve mevcut halde bulunan Sürgü Mahallesi'nde SÜR-AKUT'un aktif hale getirilmesi gerekmektedir. 

Önder AKBIYIK

 

1198 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Nöbetçi Eczane
Doğanşehir nöbetçi eczane listesi
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Site Haritası
REKLAM ALANI 5