• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

CHP Doğanşehir İlçe Başkanı Kenan Erdem Oldu

DOĞANŞEHİR AKTÜEL;
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Doğanşehir CHP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen kongreye katıldı.
Kongrede gerçekleştirdiği konuşmada Ağbaba iç ve dış politiakaya dair önemli değerlendirmelerde bulundu. İşsizlik fonundan işsizlerin yararlanamadığını belirten Ağbaba, “10 işsizden 8’i işsizlik maaşı alamamış. İşsizlik fonundan biriken para sadece işsizler için kullanılmalıdır.” Dedi. Ağbaba, AKP politikalarının iflas ettiğini belirterek Türkiye’nin sorunlarına çözüm olabilecek tek partinin Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu belirtti. İstiklal marşının Arapça okunmasını da eleştiren Ağbaba, “Türkçe bizim ortak dilimiz. Türkçeden niye rahatsızsınız? Türkçe’den niye utanıyorsunuz?” dedi. Geçtiğimiz günlerde TBMM’de onaylanan Libya’ya asker gönderilmesiyle ilgili mutabakata dair de değerlendirmelerde bulunan Ağbaba, “Tutarsız dış politikalarla Türkiye’yi ne hale getirdiler. Dün düşman oldukları Sisi’ye bugün kedi gibi kuyruk sallıyorlar. Şimdi de Libya diye tutturdular. Türk askerinin Libya’da ne işi var? Buradan tekrar soruyorum: Libya’dan sanane?” şeklinde konuştu.


“10 İŞSİZDEN 8’İ İŞSİZLİK MAAŞI ALAMADIYSA BU FONUN SADECE ADI İŞSİZLİK FONUDUR!”
İşsizlik fonundaki mevcut uygulamanın büyük hatalar içerdiğini ve fondan işsizlerin yararlanamadığını söyleyen Ağbaba fonun amacına uygun biçimde kullanılması gerektiğini belirtti. Ağbaba şöyle konuştu: “Adı üstünde ‘İşsizlik Fonu’ ama işsize verilmesi gereken para işverenlere veriliyor. 2019’un ilk 11 ayında işsizlere 9 Milyar TL verilirken, 14.7 Milyar TL işverenlere ödenmiş. İşsizlik fonunda biriken paranın çok büyük kısmı bankalara ve yandaşlara düşük faizli kredi olarak veriliyor. 10 işsizden 8’i işsizlik maaşı alamamış. Fondan yararlanmak için 600 gün prim şartı mutlaka 180 güne indirilmelidir. İşsizlik fonundan biriken para da sadece işsizler için kullanılmalıdır.” Dedi.

 

“İKİ FARKLI TÜRKİYE VAR: BİRİ YANDAŞ KANALLARDA GÖSTERİLEN TÜRKİYE, DİĞERİ İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ TÜRKİYE”
Hükümete yakın medya organlarının gerçekleri çarptırarak yayın yapmasını eleştiren Ağbaba şöyle konuştu: “Dün Akçadağ’daydık, MTV’ye %12 zam geldiğini gördük; bugün de Doğanşehir’deyiz, benzine ve mazota zam geldiği haberiyle uyandık. Adeta iki farklı Türkiye var: Biri yandaş kanallarda gösterilen Türkiye, diğeri içerisinde yaşadığımız, her gün şahit olduğumuz, Malatya’a gördüğümüz Türkiye. Birinde istihdam var, üretim var, zenginlik var, adalet var, demokrasi var. Ne yok? işsizlik yok, sefalet yok, intiharlar yok. Yandaş kanallarda gösterilen Türkyei’de adeta bir bayram havası var.
Diğer Türkiye’de, yani içinde yaşadığımız Türkiye’de, işsizlik var, yoksulluk var, açlık var, toplu intiharlar var, üretim yok, zenginlik yok, adalet ve demkrasi yok. 2011’de Milletvekili olduğumda geziler gerçekleştiriyordum. Çok iyi hatırlıyorum o zamanlar, insanlar pancar söküyorlardı. Şimdi Malatya’da pancar üretimi yok. Türkiye üretimden koparıldı. Üretemez hale geldik. Çiftçinin kan alacak damarı kalmadı. Bir taraftan yandaşların borçları affediliyor diğer taraftan çiftçi borç içerisinde yüzüyor. Ziraat Bankası’nın görevi sermayesini yandaş işinsanlarına peşkeş çekmek değildir. Ziraat Bankası çiftçiye destek için, çiftçinin derdine derman olmak için kurulmuştur ama hükümetin bu anlayışı yüzünden Ziraat Bankası amacından tamamen sapmış, çiftçiye sırtını çevirmiş, tüm sermayesini yandaşlara destek vermeye ayırmıştır.” Şeklinde konuştu.


“TÜRKİYE’NİN CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NE İHTİYACI VAR!”
Ağbaba, Türkiye’nin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması için yeni bir anlayışa ihtiyacı olduğunu şu cümlelerle ifade etti: “Türkiye’de artık sokağa çıktığınızda, AKP’ye oy verenlerin de MHP’ye oy verenlerin de bugünkü yönetim anlayışından mutlu olmadığını görüyorsunuz. Türkiye’nin yeni yönetim anlayışına ihtiyacı var. Yeni yönetim anlayışında, demokrasi olacak, üretim olacak, hayvancılık olacak, tarım olacak, adalet olacak, eşitlik olacak. Böyle bir anlayışa da Türkiye’nin çok ihtiyacı var, Türkiye’nin Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var.” Dedi.

 

“AKP İÇİN ASKERİN DEĞİL MUSALLA TAŞININ DEĞERİ VAR ÇÜNKÜ SİYASETLERİNİ ŞEHİT KANI ÜZERİNDEN YAPIYORLAR”
Libya’ya asker gönderilmesi kararını da sert biçimde eleştiren Ağbaba, “Türkiye’nin kötü yönetimi neticesinde bu noktaya geldik. Hükümetin geçmişteki Suriye  politikasını, Irak poitikasını hatırlayın. Suriye’de bit ateş var, bu atşe benzin dökmeyin.’ Dedik ama dinlemediler. Bizi  Suriye bataklığının göbeğine çektiler. Sonucunda ne oldu? 2. Dünya Savaşı’ndan beri görülmemiş boyutta bir mülteci sorunu oluştu. Biz mültecilere değil, insanları mülteci yapan anlayışa karşıyız. Peki hükümetin bu yanlış politikalarının bedelini kim ödüyor? Mültecilere harcanan 40 Milyar TL’yi kim ödüyor? Halkımız ödüyor, siz ödüyorsunuz. Şimdi tutturmuşlar ‘Libya’ya gireceğiz.’ diyorlar. Libya’daki iki tarafın arasında sıkışırsak Türkiye mahvolur. Buraya rahatça asker gönderiyorlar çünkü AKP açısından Türk askerinin değeri yok, musalla taşının değeri var çünkü şehir kanı üzerinden siyaset yapıyorlar. Libya’da bizim ne işimiz var? Beyefendi diyor ki ‘Atatürk de Libya’ya gitmişti.’ Neyi söylemiyor? Atatürk Libya’ya gittiğinde Libya Osmanlı toprağıydı. Bunu söylemiyor. Şimdi Libya Türkiye toprağı mı? Libya’dan sanane?” dedi.


“TÜRKÇEDEN NİYE UTANIYORSUNUZ?”
Kırıkkale Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine İstiklal Marşı’nın Arapça okutulması olayını “skandal” olarak nitelendiren Ağbaba, “Geçtiğimiz günlerde skandal bir olay yaşadık. Bir okulda İstiklal Marşı’nın Arapça okutulduğunu gördük. Türkçe herkesin ortak dili. Peki siz Türkçeden niye rahatsızsınız? Türkçeden niye utanıyorsunuz? Elbette bunu bilinçli bir politikayla yapıyorlar. Türkiye’yi çağdaşlıktan, demokrasiden ve laik Cumhuriyet’ten uzaklaştırmak istiyorlar. Türkçe bizim ortak dilimiz ve İstiklal Marşı’nı Türkçe okuyacağız. Bunun tartışılması bile bu kör anlayışın sonucudur.” İfadelerini kullandı.

“DÜN DÜŞMAN OLDUKLARI SİSİ’YE BUGÜN KEDİ GİBİ KUYRUK SALLIYORLAR!”
AKP’nin yürüttüğü dış politikanın, Türkiye’ye büyük zararlar verdiğini söyleyen Ağbaba, Suriye ve Irak örnekleri üzerinden Libya kararını eleştirerek: “Beyefendi’nin örnek aldığı belli kişi ve gruplar var. Mısır’daki ‘İhvancılar’ bunlardan biri. Türkiye Müslüman ülkeleri arasında hala farklı bir yerdeyse, hala iç savaş yaşamıyorsa, Türkiye bugün Mısır, Somali, Bangladeş, Afganistan, Irak veya Suriye gibi değilse bunu laik Cumhuriyet’e borçluyuz. Bunu bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Türkiye’yi bugün getirdikleri duruma bakın. Düşman oldukları Sisi’yle barışmak için el altından görüşüyorlar. Mısır’daki Sisi’ye Kedi gibi kuyruk sallıyorlar. Kedi gibi Sisi’nin etrafında dönüyorlar. E o zaman Sisi’yle niye düşman oldun? Artık Türkiye’nin yeni bir anlayışa ihtiyacı var. Nedir bu yeni anlayış: “Komşularla iyi ilişki.” Türkiye’nin komşuları ile barışması lazım. Türkiye’nin içerideki sorunlara eğilmesi lazım. Üretimi arttırması, vatandaşı zenginleştirmesi lazım. Bunu yapacak parti de Cumhuriyet Halk Partisi’dir.” İfadelerini kullandı. 

“31 MART’TA YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞI DOĞDU”
Genel Başkanımız 31 Mart öncesinde televizyonda, İstanbul’u, Ankara’yı, Mersin’i, Adana’yı, Antalya’yı alacağız dedi. Karşısındaki kişi güldü. Ekrem İmamoğlu ile yeni bir siyaset anlayışı ortaya çıktı. İstanbul İttifakı ile CHP İstanbul’u kazandı. Bu yeni siyaset anlayışından korkuyorlar çünkü bu anlayış, AKP’nin kutuplaştırıcı siyasetini mutlak bir başarısızlığa sürüklüyor.” Dedi.


“MALATYA ÖRGÜTÜMÜZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Malatya’da da başarılı bir süreci geride bıraktıklarını belirten Ağbaba, örgütün etkin çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek CHP Malatya örgütüne teşekkür etti. Ağbaba şöyle konuştu: “İki olan belediye sayımızı üçe çıkardık ve birkaç ilçede de kıl payı kazanamadık. Cumhuriyet Halk Partisi Malatya’da da iddialı bir konuma geldi. Bu başarıda emeği olan herkese de ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Dedi.

BÜLTEN2157 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Nöbetçi Eczane

Site Haritası
REKLAM ALANI 5