• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Kaymakam Köroğlu Doğanşehir İlçesi İçin Çalışmaya Başladı

Doğanşehir AKTÜEL;
Doğanşehir İlçe Kaymakamı Halil İbrahim Köroğlu görevine başlar başlamaz Doğanşehir ilçesinde turizm noktasında ön plana çıkacak olan Polat Damlataş Mağarasına giderek incelemelerde bulundu. 

Doğanşehir İlçe Kaymakamı Halil İbrahim Köroğlu Doğanşehir Polat Damlataş Mağarasında incelemelerde bulundu.

Doğanşehir ilçesi Polat Mahallesi sınırları içerisinde 2260 metre yüksekliğindeki Kuzkaya Tepesinin 2150 metresinde ve çok sayıda sarkıt ve dikitin bulunduğu mağarada incelemelerde bulunan Kaymakam Köroğlu mağaranın durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kaymakam Halil İbrahim Köroğlu Polat Damlataş Mağarasının turizme açılması için çalışmalar yapılacağını belirtti.

Polat Damlataş Mağarası ile ilgili bilgiler;
Doğanşehir ilçesine bağlı Polat Mahallesi sınırları içinde bulunan Polat Astım Mağarası, Permo-Trias kalker yapı içinde oluşmuş, tipik bir karstik mağara örneği olup;  Söz konusu mağara, Malatya şehir merkezine 96 km, Doğanşehir ilçe merkezine ise 30 km mesafededir. Polat Astım Mağarası yatay gelişmiş, toplam alanı yaklaşık 600-700 m²yi bulan orta büyüklükte bir mağara olup; Mağaranın uzunluğu yaklaşık 100 m, en geniş yerinde genişliği ise 6 m’dir. Tavan yüksekliği yer yer değişmekle birlikte 3 m civarındadır. Mağaranın giriş kısmı denizden 2070 m yüksekte yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu Kıvrım Dağları üzerinde yer alan mağaranın tabanını çeşitli şistler, fillit ve dolomit gibi kayaçlar oluştururken, tavanda mermer ve kristalize kireçtaşları yüzeylemektedir. Polat Astım Mağarası Malatya Metamorfikleri’nin en üst seviyesini temsil eden 
kristalize kireçtaşları içinde oluşmuş bir mağara olup; Mağara çevresinde görülen kireçtaşları; sakkaroid dokulu, katışıksız ve bütünüyle kalsitten meydana gelmektedir. Mağara içinde küçük odalar ve galeri boyunca onlarca sütun ve dikit oluşumu vardır. Bunun yanında sarkıtlar, flama şekilli travertenler, mağara incileri gibi diğer karakteristik mağara şekilleri de hemen her tarafta göze çarpmaktadır. Astım hastalığına iyi geldiği bilinen Polat Astım mağarası, içerdiği zengin damlataşı şekilleri ve mikroklimatik özelliğiyle ziyaretçilerini beklemektedir.

Haber: Önder AKBIYIK
Fotoğraf: Doğanşehir Kaymakamlığı
2610 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Nöbetçi Eczane

Site Haritası
REKLAM ALANI 5