• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Doğanşehir’de Kapya Biber Hasadı ve Ürün İşleme

Doğanşehir AKTÜEL;
Haber MERKEZİ - Doğanşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğanşehir Belediye Başkanlığı'nın işbirliği ile düzenlenen Sera Uygulama Alanında üretilen "Kapya Biberlerin" hasadı ve elde edilen ürünlerin işlenmesi düzenlenen törenle uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

2018 Yılında Doğanşehir İlçesinde Savaklı, Çığlık, Günedoğru Köylerinden Toplam 31 Kadın Çiftçi'nin katılımıyla düzenlenen uygulamalı Kapya Biber Yetiştiriciliği Projesinde elde edilen başarı üzerine ilçede kapya biber yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için çalışmalar başlatıldı. Bu çerçevede Doğanşehir İlçe Müdürlüğü kampüs alanında düzenlenen serada Doğanşehir Belediye Başkanlığı'nın da katkılarıyla 2019 yılında kapya biber yetiştiriciliği yapıldı.

Yetiştirilen Kapya Biberlerin hasadı ve işlenmesi için düzenlenen törene Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük,AK Parti Doğanşehir İlçe Başkanı Murat Kavuncuoğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Kurum Amirleri, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri ile üreticiler katıldılar.

Doğanşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emre Sülü uygulanan projeyle ilgili katılımcılara bilgiler vererek, İlçe Müdürlüğü bünyesinde kurulan sera alanında Mayıs ayının son haftasında dikilen biber fidelerinin Temmuz  ayının ilk haftasında hasada geldiğini ve hasat edilen Kapya Biberlerden konserve üretimi ile aile bütçesine katkı sağlanacağını, üreticileri daha detaylı bilgi alabilmeleri için Doğanşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne beklediklerini belirtti.

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, İlçenin sebzeciliğe çok uygun bir bölgede olduğunu, sebzeciliğin gelişmesi için yapılan çalışmaları takdirle karşıladıklarını ve desteklediklerini belirtti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, İlimiz genelinde tarımsal üretimin geliştirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü, bu konuda düzenlenen projelerin başarılı olmasının ve özellikle de kadın çiftçilerin bu çalışmalara katılmalarının mutluluk verici olduğunu belirterek katılımcılara ve projeye emeği geçenlere teşekkür etti.

Ürünlerin hasadının ardından, elde edilen ürünlerin, girişimci kadın çiftçiler tarafından farklı metotlarla işlenmesi uygulamalı olarak gerçekleştirildi. Konu uzmanlarının anlatımıyla uygulamalara yoğun ilgi gösteren kadın çiftçilerimiz tarafından kapya biber konservesi yapıldı. 29-08-2019

BÜLTEN 
Önder AKBIYIK 1130 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Nöbetçi Eczane

Site Haritası
REKLAM ALANI 5