• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Sırık Domates Yetiştiriciliği Tarla Günü Yapıldı

Doğanşehir AKTÜEL;
Haber Merkezi - Doğanşehir ilçesine  bağlı Günedoğru mahallesinde yaklaşık 1 dekarlık alanda Sırık Domates Yetiştiriciliği yapılarak Tarla Günü düzenlendi.

Düzenlenen etkinlikte Doğanşehir Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Alpagut İl Müdür Yardımcısı  Ahmet Turan Karaca, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Suat Cantürk,  Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Rüstem Çatı, Doğanşehir AK Parti İlçe Başkanı Murat Kavuncuoğlu, Doğanşehir MHP İlçe Başkanı Selim Güven, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve  Kefalet Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık, Doğanşehir Elma Üreticiler Birliği Başkanı İmam Tuncer ve vatandaşlar katıldı.

Malatya Tarım İl Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Karaca konuşmasında; Yapılan çalışmadan ve etkinlikten memnuniyetini dile getirerek çiftçilerimizin birim alandan daha fazla verim elde edebilmek adına İlçe Müdürlüğü ve Üreticilerin ortak hareket ederek ilçe ekonomisine birlikte katkı sağlandığını, bu tür faaliyetlerin geliştirilip daha fazla alanda üretimin teşvik edilmesi için tüm imkanlarla yenilikçi tarım tekniklerini kullanan çiftçilerimizin desteklenmesine devam edeceklerini belirtti. Projenin çiftçimize hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçen teknik personeli de tebrik etti.

Doğanşehir İlçe Tarım  Müdürü Emre Sülü konuşmasında; "İlçe Müdürlüğümüze ait yaklaşık 50 m² lik sera alanında yetiştirilen Sırık Domates Fideleri çiftçimize ücretsiz olarak teslim edilmiştir. Deneme alanının yaklaşık 1.000 m2 olduğu ve bu alanda 1.300 adet Sırık Domatesin dikildiğini gün itibari ile gelişim ve meyve sayısının istenilen düzeyde olduğunu görmekteyiz" dedi. Hedefimiz sebze kültürü olan mahallemizde sebzecilikte üretim ve kaliteyi artırmak olduğunu Projenin çıktı sonuçlarına bakılarak önümüzdeki yıllarda çalışmalarının devam edeceğine değindi.

Sırık Domates yetiştiriciliği yapan Canan Akbaş ise, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün verdiği fideleri dikerek Sırık Domates yetiştiriciliği yapmaya başladığını, Üretim yapılan 1.000 m2 alanda Sırık Domateslerin daha fazla boylanması halinde yaklaşık 15 tona kadar verim elde edebileceğini söyleyip emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından üretim sahası gezilerek katılımcılar ile birlikte Sırık Domates hasadı yapıldı.

Önder AKBIYIK
BÜLTEN


1126 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Nöbetçi Eczane

Site Haritası
REKLAM ALANI 5