• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Yerli Üretim Dila Kırmızıbiber Fideleri Dikildi

Doğanşehir AKTÜEL;
Haber Merkezi - Önder AKBIYIK 
Malatya Sebzeciliğini Geliştirme ve Çeşitlendirme Projesi kapsamında Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Battalgazi İlçesi Bahçelievler ve Doğanşehir İlçesi Günedoğru Mahallelerinde Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen 10 Bin adet Yerli Üretim Dila Kırmızıbiber Çeşidi fide dikimi gerçekleştirildi.

Fide dikimine İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Battalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Basri Hacıoğlu, Doğanşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emre Sülü teknik personeller ve üreticiler katıldı.dogansehiraktuel

Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 2017 yılında tescil edilen çevre şartlarına uygun, yüksek verimli, kaliteli ve milli bir çeşit olan Dila Kırmızıbiber çeşidi ile üretim yapılacaktır.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit "Amacımız; tarımsal çeşitliliğin arttırılması, üreticinin gelir elde edebileceği İlimizde yetiştiriciliğe uygun yerli ve milli çeşitlerin yaygınlaştırılmasıdır. Proje Battalgazi ve Doğanşehir İlçelerinde 2 üretici ile toplam 2 dekar alanda yürütülmektedir.  Dekara 5.000 adet toplamda 10.000 adet fide dikilmiştir. Projenin toplam maliyeti 10.400 TL olup 8.000 TL'si İl Müdürlüğümüz tarafından karşılanmış, üreticiler ise projeye 2.400 TL katkı sağlamışlardır. Bitki besleme ürünlerinin seçiminde çevre ve doğa dostu ürünler tercih edilecek, hastalık- zararlı kontrolü ve mücadelesinde Bakanlığımız Teknik Talimatları doğrultusunda İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri tarafından üreticilerimize destek verilecektir.
Bu proje bölge üreticilerimize örnek olacak, birim alandan daha fazla gelir getiren ürünlerin üreticilerimiz tarafından yetiştirilmesi ve uygulayarak öğrenmeleri sağlanacaktır. Projenin İlimiz ve üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim" dedi. 

Önder AKBIYIK1521 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Nöbetçi Eczane

Site Haritası
REKLAM ALANI 5