• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogansehiraktuelinternetgazetesi
  • https://twitter.com/DogansehirAktue

Doğanşehir Vahap Küçük Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda "Elma Karaleke Hastalığı ve Elma İçkurdu Zararlısı Mücadelesi Konferansı" düzenlendi.

DOĞANŞEHİR AKTÜEL GAZETESİ;
Önder AKBIYIK - Doğanşehir Vahap Küçük Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda "Elma Karaleke Hastalığı ve Elma İçkurdu Zararlısı Mücadelesi Konferansı" düzenlendi.

Düzenlenen konferansa Doğanşehir Kaymakamı Murtaza Ersöz, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü, Demet Köksal, Doğanşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şerif Çetintaş, Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık, Elma Üreticileri Birliği Başkanı İmam Tuncer, Teknik Personeller ile Muhtarlar ve Üreticiler katıldılar.

Konferasın açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit "Üreticiler elma karaleke hastalığına karşı öncelikle kültürel mücadele yapmalıdır. Sonbaharda yere dökülen yapraklar toplanıp imha edilmeli, toprak işleme ile toprağa karıştırılmalı veya bahçeden uzaklaştırılmalıdır, çünkü bu kalıntılar hastalık kaynağını oluşturmaktadır" dedi. Ayrıca Doğanşehir İlçesinde 3 adet Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu bulunduğunu ve bu istasyonların aktif olarak kullanılarak üreticilere elma hastalık ve zararlılarıyla mücadele konusunda SMS yoluyla bilgilendirilme yapıldığını ifade etti.

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük elma üretimindeki sorunların ilgili kurumlar ve üreticilerin elbirliği ile çözülebileceğini söyledi.

Doğanşehir Kaymakamı Murtaza Ersöz, Erkenek Mahallesi'nde bir elma bahçesinde Bordo Bulamacı uygulamasına katıldığını, üreticilerin sorunları ve çözümü konusunda destek olacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından  Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünden Dr.Öğr.Üyesi Erçin Oksal tarafından elma karaleke hastalığının hayat döngüsü, yaptığı zarar ve mücadelesi hakkında multivizyon eşliğinde katılımcılara bilgiler verildi.

Yine Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünden Dr.Öğr.Üyesi Mehmet Karacaoğlu tarafından elma iç kurdu zararlısı ve biyolojik ve biyoteknik mücadelenin önemi hakkında multivizyon eşliğinde katılımcılara bilgiler verildi.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Haber Merkezi -Önder AKBIYIK
516 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI 1
Foto ve Video Galeri


Nöbetçi Eczane

Site Haritası
REKLAM ALANI 5